
Inflationen i februari steg enligt Statistiska Centrabyråns viktigaste mått KPIF från 2,2 i januari till 2,9 procent i februari, vilket överstiger Riksbankens mål på 2 procent.
– Gissningsvis är det matpriserna som har överraskat på uppsidan. Men det bör vara en del tillfälliga faktorer bakom det här som gör att inflationen ser bättre ut senare i år, säger Susanne Spector, chefsekonom på Danske Bank, till Aftonbladet.
– Torka och skyfall i andra delar av världen driver upp matpriserna. Å andra sidan har den svaga svenska kronan stärkts påtagligt. Det bör bidra till att varupriserna inte ökar på samma sätt som de har gjort hittills. Men också att det globala pristrycket ser mer dämpat ut igen, fortsätter Spector, som tror att Riksbanken kan komma att skjuta på maj månads väntade räntesäkning.
Även SBAB tror att Riksbanken skjuter på räntesäkningen, från maj till augusti.
– Trots att det går knackigt för svensk ekonomi så bedömer vi inte att Riksbanken vågar sänka styrräntan en gång till innan man verkligen är säker på att inflationen ligger lite mer permanent nära målet, säger SBAB:s chefsekonom Robert Boije till Aftonbladet.
Inflationstakten enligt måttet KPO steg enligt de preliminära siffrorna från SCB från 0,9 procent i januari till 1,3 procent i februari, medan SCB:s tredje inflationsmått KPIF-XE, som mäter KPIF utan energikostnader, visade att inflationstakten steg från 2,7 procent i januari till 3,0 procent i februari.