Facebook noscript imageL-ledaren slår rekord i bottennotering
L-ledaren slår rekord i bottennotering
Simona Mohamsson (L) debuterar som partiledare med det lägsta förtroendet för en L-ledare på 25 år. Foto: Magnus Lejhall/TT.
Simona Mohamsson (L) debuterar som partiledare med det lägsta förtroendet för en L-ledare på 25 år. Foto: Magnus Lejhall/TT.

Trots att Liberalerna förbättrat sina siffror något får partiledaren Simona Mohamsson en tuff start. I DN/Ipsos senaste partiledarförtroendemätning har bara fem procent av väljarna förtroende för henne – den lägsta siffran för en L-ledare på 25 år.

När Simona Mohamsson tog över Liberalerna i juni hade hon bara varit partisekreterare i några månader. Nu visar DN/Ipsos partiledarförtroendemätning att hon debuterar med det lägsta förtroendet som någon L-ledare haft sedan mätningarna startade. Endast en av 20 väljare säger sig ha stort eller mycket stort förtroende för henne.

– Ett tufft utgångsläge, säger Nicklas Källebring på Ipsos till DN.

Sämre än tidigare L-ledare

Mohamsson har snabbt fått axla rollen som både partiledare och skol- och integrationsminister. Enligt DN har ingen ny L-ledare, under de senaste 25 åren, haft en så svag start. Källebring understryker att även bland Liberalernas egna sympatisörer ligger hon sämre till än företrädarna.

Han påpekar också att förtroendesiffran är anmärkningsvärt låg eftersom Mohamsson samtidigt sitter i regeringen:

– Vi har aldrig mätt upp så lågt förtroende för en nybliven partiledare som samtidigt sitter i regeringen, säger han till DN.

Liberalerna närmar sig spärren

Trots siffrorna kring partiledaren har partiet som helhet fått ett visst lyft. I Ipsos väljarbarometer från augusti når Liberalerna nästan upp till riksdagsspärren – något de inte lyckats med på länge.

I jämförelse med andra nykomlingar i politiken gick det bättre för Centerpartiets nya partiledare Anna-Karin Hatt, som enligt Ipsos hade 11 procent i förtroende i augusti.

Miljöpartiets språkrör Daniel Helldén ligger fortfarande i bottenskiktet med 6 procent, medan hans kollega Amanda Lind når 12 procent.

Socialdemokraternas Magdalena Andersson är fortsatt ohotad etta med 43 procent, följd av statsminister Ulf Kristersson (M) på 35 procent. Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson ligger stabilt på 28 procent.

Simone Svensson

Reporter

Tips mottages gärna!
simone.svensson@bulletin.nu

fakta

Väljarnas förtroende för partiledarna

Andel väljare som har stort eller mycket stort förtroende för partiledarna i augusti 2025 (maj 2025 inom parentes):

Magdalena Andersson (S) - 43 procent (44)

Ulf Kristersson (M) - 35 procent (34)

Jimmie Åkesson (SD) - 28 procent (27)

Ebba Busch (KD) - 22 procent (19)

Nooshi Dadgostar (V) - 17 procent (16)

Amanda Lind (MP) - 12 procent (13)

Anna-Karin Hatt (C) - 11 procent (11)

Daniel Helldén (MP) - 6 procent (6)

Simona Mohamsson (L) - 5 procent (9)*

*Siffran för maj avser företrädaren Johan Pehrson.