Facebook noscript imageMördade asylhotellarbetare – döms till livstid
Hoppa till innehållet

Mördade asylhotellarbetare – döms till livstid

Deng Chol Majek. Foto: British transport police.
Deng Chol Majek. Foto: British transport police.
En småbåtsmigrant har dömts till livstids fängelse för mordet på en brittisk kvinna som arbetade på hans asylhotell. Attacken skedde på en tågstation efter hennes nattskift.

Deng Chol Majek har dömts till livstids fängelse med en minsta strafftid på 29 år för mordet på Rhiannon Whyte. Den 27-åriga mamman knivhöggs 23 gånger med en skruvmejsel på en tågstationsplattform i Walsall, England.

Attacken inträffade under oktober 2023, endast tre månader efter att Majek misstänks ha tagit sig in i Storbritannien illegalt via en småbåt över Engelska kanalen.

Rhiannon Whyte hade precis avslutat ett nattskift på Park Inn Hotel, där Majek bodde som asylsökande. Hon befann sig i ett telefonsamtal med sin bästa vän när överfallet skedde.

Dansade efter dådet

Efter mordet återvände gärningsmannen till hotellet där han observerades dansa och dricka alkohol. Bevisen mot honom beskrevs av domaren som överväldigande, inklusive DNA-spår och övervakningsfilmer.

– Du fortsätter att hävda din oskuld och domstolen har därmed ingen förklaring till vad som fick dig att mörda en hotellmedarbetare som hade hjälpt dig och dina medboende, sade domare Justice Soole vid domstolen i Coventry.

Domaren beskrev Majeks lugn inför sina fruktansvärda brott som ”isande”.

Offrets mor talade i rätten

Rhiannon Whytes mor Donna konfronterade mördaren direkt i rättssalen innan domen föll:

– Det är omöjligt för mig att förklara smärtan jag känner. Hon var inte bara min dotter utan min bästa vän. Du kommer att glömmas bort som en ond mardröm, sade hon enligt uppgifter från rättegången.

Med en referens till hans uppträdande efter mordet avslutade hon:

– Bara en sak till: låt mig se dig dansa nu.

Ljög om sin ålder

Majek påstod sig vara 18 år vid tidpunkten för dådet men saknade identitetshandlingar. En åldersbedömning genomfördes och rapporten fastslog att han var över 21 år. Domaren bedömde att han sannolikt var 26 år gammal när mordet begicks.

Han hade uppgett olika födelsedatum till myndigheter i Tyskland och Italien, med åtta års skillnad mellan uppgifterna.

Rhiannon Whytes syster Alex, som nu ansvarar för offrets femårige son, riktade även hon ord till gärningsmannen:

– Du brutaliserade Rhiannon och festade sedan som om ingenting hade hänt. Du firade. Du kunde lika gärna ha dansat på hennes grav.

Polisen har inte kunnat fastställa något motiv för attacken. Den enda ledtråden är övervakningsbilder som visar hur Majek stirrar på Rhiannon Whyte på hotellet under hennes skift den aktuella natten.

Nyhetsredaktionen