Facebook noscript imageMyndigheter går samman för att bekämpa ekonomisk brottslighet
Nyheter
Myndigheter går samman för att bekämpa ekonomisk brottslighet
Från september 2025 kommer myndigheterna att sitta i gemensamma lokaler för att effektivare bekämpa den kriminella ekonomin. Foto: Mikaela Landeström/TT.
Från september 2025 kommer myndigheterna att sitta i gemensamma lokaler för att effektivare bekämpa den kriminella ekonomin. Foto: Mikaela Landeström/TT.

Polismyndigheten har inrättat ett nytt finansiellt underrättelsecentrum som ska stoppa den kriminella ekonomin. Genom samverkan mellan myndigheter och banker ska den brottsliga verksamheten som årligen omsätter upp till 150 miljarder kronor bekämpas med gemensamma krafter.

Från och med den 1 april 2025 arbetar Polismyndigheten, Ekobrottsmyndigheten och Skatteverket tillsammans med bankerna för att försvåra för kriminella som utnyttjar samhällsstrukturer och legala system.

– I det här arbetet ska myndigheterna och bankerna samverka och utbyta operativ information mellan varandra och genom proaktivt arbete försvåra att brott begås, säger Karin Berggren, chef för det nya finansiella underrättelsecentret i ett pressmeddelande från Polisen.

Miljardomsättning i kriminell ekonomi

Den kriminella ekonomin i Sverige är omfattande och omsätter mellan 100 och 150 miljarder kronor varje år enligt pressmeddelandet. Det nya centret ska med samlade krafter bekämpa denna brottsliga verksamhet.

Skatteverket bidrar med sin unika position i det svenska samhället.

– Skatteverket är en av få myndigheter som har till uppdrag att granska samtliga företag och privatpersoners ekonomi. Det gör att vi har mycket god kunskap och tillgång till finansiell information, säger Daniel Särnqvist, verksamhetsutvecklare på Skatteverkets Brottsbekämpningsavdelning.

Arbetet bygger inledningsvis på befintlig lagstiftning som redan idag möjliggör informationsutbyte mellan myndigheter och banker. Uppstartsfasen fokuserar på etablerandet av grundläggande strukturer och rutiner, samt att starta upp det operativa arbetet.

Gemensam lokal för brottsbekämpning

Samarbetet intensifieras senare i höst när de deltagande myndigheterna samlas under ett tak.

– Ekobrottsmyndigheten har särskild expertis kring ekonomisk brottslighet och hur kriminella använder företag som brottsverktyg, säger Martin Brodin, kommissarie på Ekobrottsmyndigheten.

Från den 1 september 2025 kommer myndigheterna att sitta i en gemensam lokal tillsammans med representanter från bankerna. Centret ska vara fullt utbyggt senast den 31 december 2027.

Bankerna ser positivt på initiativet och deras medverkan är central.

– Bankerna välkomnar initiativet att inrätta ett finansiellt underrättelsecentrum. Ett ökat och förenklat informationsutbyte är grundläggande för att komma till rätta med den kriminella ekonomin, säger Erik Wendeby, jurist på Svenska Bankföreningen.

Bankerna bidrar med snabb information om misstänkt brottslighet och kan även vidta åtgärder för att brott inte ska vara möjliga att genomföra. De har dessutom kundkännedom och avancerade system för övervakning av transaktioner, som tillsammans med information från myndigheter kan vara avgörande.

Huvudsyftet med centret är enligt Karin Berggren att informationen som genereras ska omsättas i konkreta åtgärder av bankerna för att förhindra brott.

Simone Svensson

Reporter

Tips mottages gärna!
simone.svensson@bulletin.nu