Facebook noscript imageÖB-möte i Paris: Hur ska Europa skydda Ukraina?
Utrikes
låsaÖB-möte i Paris: Hur ska Europa skydda Ukraina?
Frankrikes president Emmanuel Macron talar vid byggstarten av underrättelsetjänsten DGSI:s nya högkvarter i Saint-Ouen på tisdagen. Yoan Valat/AP/TT
Frankrikes president Emmanuel Macron talar vid byggstarten av underrättelsetjänsten DGSI:s nya högkvarter i Saint-Ouen på tisdagen. Yoan Valat/AP/TT

Flottstyrkor, luftskydd, snabbinsatsstyrkor i beredskap och vakthållning vid kärnkraftverk. Allt kan bli del av den europeiska skyddsstyrka för Ukraina som nu utreds i främst London och Paris.

11 mar 2025 16:30

I den franska militärhögskolans eleganta högkvarter i Paris tar president Emmanuel Macron emot försvarschefer från ett 30-tal länder för att diskutera skyddet av Ukraina.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.