Facebook noscript imageÖvergrepp mot barn – lockas med nikotin
Nyheter
Övergrepp mot barn – lockas med nikotin
Foto: Pexels.
Foto: Pexels.

En ny kartläggning från P4 Blekinge avslöjar hur vuxna förövare använder nikotinprodukter för att begå sexuella övergrepp mot barn. Sedan 2010 har närmare 50 domar fallit i ärenden där barn utsatts för övergrepp och tvingats skicka nakenbilder i utbyte mot snus och e-cigaretter.

Pernilla Strömberg, förundersökningsledare för brott mot barn vid Polisregion Syd, varnar för en oroande utveckling där kontakten mellan barn och förövare ofta börjar oskyldigt men snabbt eskalerar till allvarliga brott.

– Det börjar med att barnet skickar en bild och kan sluta med våldtäkt, säger Strömberg till P4 Blekinge.

Ett av de senaste fallen i Blekinge gäller en tidigare skolanställd som dömts för upprepade övergrepp mot barn. Vid ett tillfälle genomförde mannen en våldtäkt i skolans personalrum och gav sedan e-cigaretter till sina offer. Han krävde även nakenbilder från barnen i utbyte mot snus.

Fallet är inte unikt. Just nu pågår en rättegång mot en man som står åtalad för åtta fall av våldtäkt på flickor i 13- och 14-årsåldern. Mannen ska ha lockat dem med nikotinprodukter, som använts som ett sätt att få barnen att samarbeta och hålla tyst.

– Det sprider sig snabbt mellan ungdomarna hur man kan få tag på de här produkterna. De bygger nätverk och kommunicerar med varandra om det på sociala medier, förklarar Strömberg.

Skolor försöker informera elever om riskerna med både nikotin och farliga kontakter online, men polisen betonar att föräldrarna spelar en avgörande roll.

– Skolor är duktiga på att informera, men det är framförallt föräldrarna som måste ta sitt ansvar. De behöver ha insyn i vad barnen gör på sina telefoner och prata om riskerna med dem, understryker Strömberg.

Läs även:

Unga flickor utnyttjas sexuellt – lockas med vapes

Simone Svensson

Reporter

Tips mottages gärna!
simone.svensson@bulletin.nu