Facebook noscript imageSå ska Vasaloppet stoppa klimataktivister
Sport
låsaSå ska Vasaloppet stoppa klimataktivister
Årets Vasalopp kommer att övervakas av polisen med bland annat drönare. Här ses starten 2024. Foto: Ulf Palm/TT
Årets Vasalopp kommer att övervakas av polisen med bland annat drönare. Här ses starten 2024. Foto: Ulf Palm/TT

För första gången använder polisen kameraövervakning och drönare för att stärka säkerheten under Vasaloppet. Det ökar också möjligheten att stoppa klimataktivister. – Oavsett vilken agenda de har, kommer vi att kunna upptäcka sådana saker, säger Johan Eriksson, vd för Vasaloppet.

Genom att använda kameraövervakning, drönare och flygförbud växlar polisen upp till en ny nivå i säkerhetsarbetet kring Vasaloppet (2 mars) och Tjejvasan (22 februari).

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.