Saad Khiralla: Trump vs. Muslimska brödraskapt

Trump utmanar Muslimska brödraskapet på deras hemmaplan – byråkratin. Foto: NorthTension, Public Domain, via Wikimedia foundation
Det är bra att Trump försöker stoppa Muslimska brödraskapet, men hans taktik lämnar mycket att önska. Organisationen måste ryckas upp med rötterna, och det kan inte göras med juridiskt finlir, skriver Mohamed Saad Khiralla.
Den tjugofjärde november undertecknade USA:s president Donald Trump ett verkställande beslut som instruerar utrikesminister Marco Rubio och finansminister Scott Bessent att ta fram en rapport om möjligheten att klassificera vissa grenar av Muslimska brödraskapet däribland de som finns i Egypten, Libanon och Jordanien som ”terroristorganisationer”, enligt ett uttalande från Vita huset.