Facebook noscript imageSkogkär: Med S vid makten är villaidyllernas tid snart förbi
Opinion
Skogkär: Med S vid makten är villaidyllernas tid snart förbi
Hotad idyll. Foto: Bertil Ericson/Scanpix/TT
Hotad idyll. Foto: Bertil Ericson/Scanpix/TT

Socialdemokraterna har bestämt sig för att blanda befolkningen. Inga utsatta områden ska finnas kvar när partiet nått sitt mål. Det kommer inte att lyckas. Men skadorna Socialdemokraterna kommer att orsaka under sina försök lär bli omöjliga att reparera.

Socialdemokraterna vill tvångsblanda befolkningen. Allt för att bryta den djupt rotade segregation partiet bär en stor del av ansvaret för. Hur denna tvångsblandning rent konkret kan gå till framgår av en rapport från den partiet närstående organisationen Hyresgästföreningen. Rapporten bär titeln Sveriges bästa villaområden och har underrubriken Här finns potentialen för att förtäta och skapa verklig trädgårdsstad.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.