
Nära en sjättedel av granskade skolor har anställt lärare eller fritidspedagoger utan att kontrollera utdrag ur brottsregistret. Det visar Skolinspektionens tillsyn – trots att skolor är skyldiga att kontrollera belastningsregistret vid samtliga anställningar.
Syftet med kontrollen är att skydda barn och elever från personer som begått allvarliga brott, och därmed minska risken för att barn utsätts för övergrepp eller rekryteras till brottslighet.
Men när Skolinspektionen gjorde oanmälda besök på 60 kommunala grundskolor runt om i landet visade det sig att nio av dessa inte genomfört kontrollen. Det handlade till exempel om personer som återanställts, och inte behövt visa registerutdrag trots att de varit borta från verksamheten en längre tid.
Skolinspektionen skriver att utebliven kontroll är en ”särskilt allvarlig brist” eftersom konsekvenserna för det enskilda barnet eller den unga ”kan bli mycket allvarliga”.
Skolinspektionen såg också brister i skolors dokumentation. På 20 av de 60 skolorna hade myndigheten svårt att granska om registerkontroll verkligen genomförts, eftersom det saknades noteringar för flera anställda. I andra fall framgick inte av dokumentationen när kontroll gjorts och av vem.
Ytterligare brister gäller hur skolor hanterat registerutdragen. På tolv av skolorna hade utdragen sparats, vilket inte är tillåtet. På tre skolor gjordes kontrollen för tidigt, redan vid första intervjun, eller när personen redan anställts.
Sammantaget fick 46 av de 60 skolorna kritik på någon punkt.
fakta
Dessa brott omfattas
Lagregler om registerkontroll infördes 2001 för att stärka skyddet mot övergrepp mot barn.
Utdraget ska omfatta domar avseende alla former av sexualbrott samt barnpornografibrott, mord, dråp, grov misshandel, människorov och grovt rån.
Sedan 2024 ska utdraget också omfatta involverande av underårig i brottslighet och brott mot terroristlagstiftningen.
En utredning, som är ute på remiss, har föreslagit att fler brott ska omfattas, bland annat vapenbrott och hets mot folkgrupp.