
Socialtjänsten ska uppmuntra människor att återvandra enligt nya socialtjänstlagen. Nu larmar experter om att förslaget kan skada förtroendet för myndigheten och är ”helt apart”.
I propositionen till den nya socialtjänstlagen som träder i kraft den första juli finns ett stycke om att socialtjänsten ska informera och uppmuntra till frivillig återvandring. Detta har väckt stark kritik från yrkesverksamma inom branschen.
– Jag tycker att den är helt apart. Det är migrationspolitik så det skriker om det. Det har ingenting med socialpolitiken och socialtjänsten att göra, säger Monica Engström, socialrättsjurist på Akademikerförbundet SSR, till P4 Kristianstad.
Motsägelsefullt uppdrag
Enligt Linnea Hellström Lönn, föräldrarådgivare på en familjecentral i Skåne, står det nya uppdraget i direkt konflikt med socialtjänstens huvuduppgift.
– Att prata om återinvandring samtidigt som vi pratar om hur familjerna ska få rätt stöd i samhället här. Det går ju emot varandra, säger hon.
I förarbetena till den nya lagen har regeringen lagt in ett stycke om att den frivilliga återvandringen kraftigt ska öka. Samtidigt syftar lagen till att socialtjänsten ska komma in tidigare och jobba ännu mer förebyggande med utsatta grupper.
Hellström Lönn varnar för att det nya uppdraget kan få allvarliga konsekvenser för det förebyggande arbetet som socialtjänsten bedriver.
– Jag tänker att det kommer skada den tilliten som krävs för att vi ska kunna genomföra det förebyggande och främjande arbetet. Och jag tänker att det kommer avskräcka personer från att söka sig till socialtjänsten, säger hon till radiokanalen.
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall avvisar kritiken och menar att socialtjänstens uppgift inte har ändrats i den nya lagen. I ett mejl till Sveriges Radio bekräftar hon samtidigt att socialtjänsten ska kunna ”vägleda och informera om möjligheten till återvandring”.
Riksdagen ska rösta om den nya socialtjänstlagen den 20 maj.