Tre döda i ryska attacker mot Zaporizjzja

Räddningsarbetare i resterna av ett bostadshus i Zaporizjzja som förstördes av ryska drönare under fredagen. Kateryna Klochko/AP/TT
Tre människor har dödats och tolv skadats i ryska drönarattacker mot staden Zaporizjzja, rapporterar ukrainska myndigheter.
”Bostadshus, bilar och byggnader för social infrastruktur sattes i brand”, skriver guvernören Ivan Fedorov.
Ukrainas luftförsvar rapporterar att Ryssland avfyrat 179 drönare och lockbeten under den senaste vågen av attacker natten mot lördag. 100 har skjutits ner och 63 är ”försvunna”, enligt militären.
Uppgifterna kommer samtidigt som ukrainska och ryska företrädare gör sig reda att fortsätta samtalen om en begränsad vapenvila i det ryska anfallskriget. USA väntas hålla sådana överläggningar med respektive land i Saudiarabien inom några dagar.