Facebook noscript imageTvå män greps efter eldstrid i skånsk semesterort
Två män greps efter eldstrid i skånsk semesterort
Centrala Simrishamn under lågsäsong. Bild: Fotograferna Holmberg / TT
Centrala Simrishamn under lågsäsong. Bild: Fotograferna Holmberg / TT

Två män greps som misstänkta för mordförsök efter en eldstrid i ett industriområde i skånska Simrishamn på torsdag kväll, rapporterar Ystads Allehanda.

Inför turistsäsongen som snart drar igång skakas Österlen i östra Skåne av det tilltagande svenska vapenvåldet.

På torsdag kväll utbröt nämligen en eldstrid i Simrishamn, en av det populära semesterområdets tätorter.

Det var runt 19-tiden på torsdag kväll som ett större antal polispatruller samt en polishelikopter skickades till ett industriområde i orten efter larm om skottlossning.

– Det är två män som avlossat skott mot varandra, säger Mette Hansson, jourutredningsbefäl vid polisen i Ystad, till Ystads Allehanda.

Träffsäkerheten tycks det varit sisådär med, då ingen av männen behövde sjukhusvård efter eldstriden.

De inblandade männen är i 30- respektive 35-årsåldern, och greps och har anhållits som misstänkta för mordförsök.

Enligt jourutredningsbefäl Per Hallin Kvalvik var det aldrig någon större fara för allmänheten.

– Det är det väl alltid, men ingen större fara, sade han till Ystad Allehanda under natten.

Johannes Nilsson

Reporter.