Facebook noscript imageTvå män häktas för explosionen i Tumba
Två män häktas för explosionen i Tumba
Polisens tekniker på plats morgonen efter att en mamma och ett barn skadades allvarligt vid en explosion i ett radhus i Tumba den 28 april. Foto: Anders Wiklund/TT
Polisens tekniker på plats morgonen efter att en mamma och ett barn skadades allvarligt vid en explosion i ett radhus i Tumba den 28 april. Foto: Anders Wiklund/TT

Två män häktas för explosionen i Tumba sydväst om Stockholm där en mamma och ett barn skadades. Bostaden var inte den tilltänkta måltavlan, enligt Åklagarmyndigheten.

En man häktas på sannolika skäl misstänkt för grov allmänfarlig ödeläggelse, försök till mord samt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor. Den andra mannen häktas för medhjälp.

”Den aktuella bostaden var inte den tilltänkta måltavlan och de två männen som nu är häktade har ingen koppling till den aktuella adressen”, säger senior åklagare Daniel Insulander, som leder förundersökningen, i ett pressmeddelande.

Det var den 28 april som mamman och barnet skadades allvarligt vid en explosion i ett radhus i Tumba.

TT Nyheter