
Hundratusentals människor, kanske över en miljon, i Ukraina är utan ström efter en omfattande rysk attack mot elnätet, rapporterar flera medier. Ett landsomfattande robotlarm har utlysts av landets flygvapen.
”Återigen är energisektorn under en jättelik attack. Attacker på energianläggningar förekommer i hela Ukraina”, skriver energiminister Herman Halusjtjenko på sociala medier.
President Volodymyr Zelenskyjs stabschef beskriver anfallet som rysk ”terrortaktik”, enligt nyhetsbyrån AFP.
Maksym Kozytskyj, chef för det regionala försvaret i Lviv i väst, skriver på Telegram att 523 000 abonnenter är strömlösa i hans område. Han lägger till att 280 000 saknar el i länet Rivne och 215 000 i Volyn.
Det innebär att över en miljon människor är utan el, enbart i de tre länen.
Robotar och explosioner
Grupper med olika typer av ryska robotar har upptäckts i landets luftrum, enligt Ukrainas flygvapen, som utlyst ett robotlarm i landets samtliga regioner.
Explosioner har hörts i Kropyvnytskyj i centrala Ukraina samt i Lutsk i nordväst, rapporterar public service-bolaget Suspilne.
Flera explosioner rapporteras även från storstaden Charkiv i nordost. Där varnar stadens borgmästare för ytterligare attacker och uppmanar invånare att söka skydd.
Militärledningen i Kiev varnar också för en möjlig attack med kryssningsrobotar mot huvudstaden och uppmanar människor att stanna kvar i skyddsrum.
Ett akut nödstopp av elnätet har genomförts i flera regioner, uppger statliga Ukrenergo som ansvarar för landets stamnät.
Sköts ner
Parallellt säger sig Ryssland ha skjutit ner 25 ukrainska drönare.
14 av dem ska, enligt uppgifter från försvarsdepartementet i Moskva, ha fällts över området Krasnodar, öster om Krim som Ryssland annekterat i strid med internationell rätt. Guvernören i Krasnodar uppger att en kvinna där skadats av fallande vrakdelar, skriver AFP.