Facebook noscript imageVittnesmål från Syrien: Döda kroppar i högar
Utrikes
Vittnesmål från Syrien: Döda kroppar i högar
Bybor under en begravning på lördagen för fyra medlemmar ur de syriska säkerhetsstyrkorna, som dödats i strider med anhängare till den störtade diktatorn Bashar al-Assad i den kustnära byn al-Janoudiya. Foto: Omar Albam/AP/TT
Bybor under en begravning på lördagen för fyra medlemmar ur de syriska säkerhetsstyrkorna, som dödats i strider med anhängare till den störtade diktatorn Bashar al-Assad i den kustnära byn al-Janoudiya. Foto: Omar Albam/AP/TT

Vittnesmål talar om döda kroppar i högar och människor uppges fly från kustområden i Syrien. Oron växer efter dagar av rapporter om dödande av civila ur den syriska alawitiska minoriteten. Syriens nye ledare manar till fred.

Över 1 000 personer har dödats längs den syriska kusten under de senaste dagarna. Enligt brittiskbaserade Syriska människorättsobservatoriet (SOHR) är minst 745 av dem civila från den alawitiska minoriteten som dödats av säkerhetsstyrkor och allierade. Resterande uppges ha dödats i strider mellan säkerhetsstyrkor och anhängare till den störtade diktatorn Bashar al-Assad.

Hundratals personer uppges nu fly kustområdet, rapporterar BBC.

Syriens interimsledare Ahmed al-Sharaa manar till fred.

– Vi måste bevara den nationella enigheten och den civila freden så långt det går, och – om Gud vill – kommer vi kunna leva tillsammans i det här landet, säger han enligt AFP i en moské i Damaskus på söndagen.

Skälla som hundar

Våldsamheterna beskrivs som de värsta sedan Assadregimen avsattes i december. Bashar al-Assad tillhör den shiamuslimska minoritetsgruppen alawiter, vilka allmänt anses ha gynnats av hans styre.

Filmer som The Guardian har tagit del av visar tiotals personer i civila kläder som ligger döda i en hög. Andra filmer visar personer i säkerhetsuniformer som avrättar människor, beordrar män att skälla som hundar och misshandlar tillfångatagna personer.

Tidningen har inte kunnat verifiera videomaterialet.

Dödades framför mamman

En man i området Latakia vittnar om hur minst 14 personer ur samma familj dödats. Den 75-årige pappan och hans tre söner ska ha dödats framför mamman i familjen.

– Efter att de dödat pappan och hans söner bad de mamman att ta av sig sitt guld, annars skulle de döda henne, säger den anonyma mannen till tidningen.

En annan invånare i Latakia vittnar om hur vatten och el har stängts av.

– Det har inte funnits vatten eller el på över 24 timmar, grupperna dödar alla som kommer i deras väg och liken ligger i högar på gatorna. Det här är kollektiv bestraffning.

Texten har uppdaterats.

fakta

Fakta: Syriens befolkning

Majoriteten av syrierna är araber och de flesta är sunnimuslimer.

Alawiterna är en arabisk minoritet som tillämpar en egen version av shiaislam. Den störtade diktatorn Bashar al-Assad tillhörde alawiterna och placerade ofta sina trosfränder på viktiga poster i statsapparaten.

Före krigsutbrottet 2011 utgjorde alawiterna omkring 10–12 procent av befolkningen.

Källa: Utrikespolitiska institutet