Facebook noscript imageYtterligare fördel Pourmokhtari i L-strid mot Edholm
Ytterligare fördel Pourmokhtari i L-strid mot Edholm
Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L). Bild: Lars Schröder / TT
Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L). Bild: Lars Schröder / TT

Det är fördel Romina Pourmokhtari mot Lotta Edeholm i den pågående striden om partiledarskapet i Liberalerna, enligt en mätning från Expressen/Verian.

Liberalerna ska välja en efterträdare till avgående partiledaren Johan Pehrson under ett extra landsmöte den 24 juni. Hittills har klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari fått flest offentliga nomineringar från distrikten.

Internt inom partiet anses Pourmokhtaris främsta rival vara skolminister Lotta Edholm. Men hittills har Edholm bara fått en nominering, och det är fortfarande oklart vilka storstadsdistrikten Stockholm, Västsverige och Skåne kommer nominera då de valt att hålla sina nomineringar internt.

En förtroendemätning av Expressen/Verian visar på ytterligare fördel för Pourmokhtari. I mätningen har allmänheten fått ange sitt förtroende för de båda L-ministrarna, och där leder miljö- och klimatministern rejält, med 13 procents förtroende, mot 9 för Edholm.

– Romina Pourmokhtari kommer bättre ut än Lotta Edholm. Om det skulle ha varit en mätning över partiledarförtroende är det en bra nivå för en ny partiledare. Pourmokhtari ligger fyra procentenheter över Johan Pehrson när han nu avgår, och fyra procentenheter över Edholm, säger Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, till Expressen.

Mätningen ger emellertid Edholm ett tröstpris, då den visar att det är betydligt fler som har lågt förtronde för Pourmokhtari än för Edholm, med siffrorna 43 procent mot 23 procent.

– Romina Pourmokhtari är en långt mer polariserande person än Lotta Edholm, folk har starka åsikter åsikter om henne på gott och ont. Det finns säkert en aspekt av personkännedom här också, säger Per Söderpalm.

Johannes Nilsson

Reporter.