
Under ett panelsamtal som regeringen och Svenska Institutet arrangerade på tisdagen om en strategi för att stärka Sverigebilden bjöd bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa in ”40 000 ungerska bögar” till Sverige.
– Vi bjuder gärna hit 40 000 ungerska bögar, sade Dousa under samtalet enligt Expressen.
Utspelet refererar sannolikt till en klassisk sketch från humorprogrammet Hassan, som gick i Sveriges radio under 90-talet, där ett flitigt inslag var att programmets medverkande som Fredrik Lindström, Henrik Schyffert, Kristian Luuk och Erik Haag busringde till olika personer, företag och institutioner.
I en av de mer omtalade sketcherna ringde Fredrik Lindström upp föreningen ”Ja till Europa” inför folkomröstningen om EU och låtsades vara en orolig väljare som fått höra att det kan komma 10 000 tyska bögar till Sverige vid ett EU-inträde.
Moderaterna upprepar erbjudande i ett inlägg på Instagram på torsdagen, där Dousa även ger en känga till den ungerska regeringen.
– Om man är homosexuell eller hbtqi-person och bor i Ungern och inte tycker lagen som förbjuder Pride är bra, ja då kan man komma till Sverige, säger Dousa enligt ett citat i inlägget.
Dousas utspel får emellertid ett blandat mottagande från den sexualpolitiska intresseorganisationen RFSL, vars förbundsordförande Peter Sidlund Ponkala kommenterar utspelet för gaytidningen QX.
– Det är positivt att Dousa visar stöd för de hbtqi-personer som drabbas av den tillbakagång vi ser i flera länder när det gäller hbtqi-personers rättigheter, och vikten av att Sverige ska vara ett öppet land, säger han, men fortsätter:
– RFSL är dock kritiska till den i många fall repressiva asylpolitik regeringen bedriver, och den rättsosäkerhet som vi ser när det gäller bedömningen av hbtqi-personers asylärenden.