
Elva personer dog i skolskjutningen i Örebro, den värsta masskjutningen i svensk historia. Det här är vad som hittills är känt.
+ Elva personer har bekräftats döda efter tisdagens skottlossning på skolområdet Campus Risbergska i Västhaga i Örebro.
+ På fredagen var identifieringen av offren färdig och polisen kunde gå ut med uppgiften om att de döda är fyra män och sju kvinnor, samtliga över 18 år.
+ Larmet kom strax efter klockan 12.30 på tisdagen den 4 februari.
+ Den misstänkte gärningsmannen är en av de döda, bekräftar polisen. Enligt uppgifter till TT sköt mannen sig själv.
+ Den misstänkte gärningsmannen är Rickard Andersson, 35. Rickard Andersson har bytt namn och hette tidigare Jonas Simon. Han är uppväxt i Örebro där han gick i Navets grundskola, som han gick ut utan godkänt i ett enda ämne, enligt Expressens kartläggning.
+ Rickard Andersson ska ha uppvisat ett excentriskt beteende under sin skolgång, som att gå med en luva uppdragen och hålla handen för munnen under flera års tid, och han ska ha slutat prata inför högstadiet, uppger tidigare skolkamrater till tidningen.
+ Rickard Andersson har varit elev på komvux i Örebro, vars lokaler är där massakern ägde rum. Det visar dokument som Expressen hänvisar till.
+ Den misstänkte hittades död inne i skolan en timme efter att larmet kom till polisen. Vid sig hade han tre skjutvapen.
+ Rickard Andersson var enligt polisen innehavare av fyra vapen med vapenlicens. Enligt uppgifter till Expressen och Svenska Dagbladet rör det sig om: 1) Hagelgevär Mossberg modell 590 a1 kaliber 12. 2) Kulgevär Browning halvautomat kaliber 30-06. 3) Kulgevär Ruger halvautomat kaliber 22. 4) Hagelgevär Winchester.
+ Fem personer vårdades på fredagen fortfarande på sjukhus i Örebro för skottskador, varav två intensivvårdas.
+ Den misstänkte gärningsmannen är sedan tidigare okänd för polisen. Allt tyder på att han har agerat ensam, enligt polisen.
+ Det finns inga misstankar om att det handlar om ett terrorbrott, men något motiv är ännu inte klarlagt.