Facebook noscript imageGustavsson: Vinster i välfärden är inte problemet
John Gustavsson
Krönikörer
låsaGustavsson: Vinster i välfärden är inte problemet
S-ledaren Magdalena Andersson. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT
S-ledaren Magdalena Andersson. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

Till nästa års valrörelse ser välfärdsfrågorna ut att hamna på tapeten, då Socialdemokraterna tycks betrakta dem som en valvinnare. Men att vinster i välfärden inte är problemet vet även Magdalena Andersson, skriver John Gustavsson.

Redan nu står det klart att vinster i välfärden kommer att vara en stor fråga i valrörelsen 2026. Socialdemokraternas strategi är tydlig: gå mot höger i frågor om migration och brottslighet för att ”spela oavgjort” mot Tidöpartierna på de områdena, och satsa sedan stenhårt på att vinna valet på välfärdsfrågor. Men vid närmare granskning visar sig syndabocken vara oskyldig.

Idén att vinst är en stöld från skattebetalarna grundar sig på en marxistisk nollsummespelsanalys, där vinst alltid är en stöld från någon. Privata företag anses ”stjäla” sin vinst från arbetarna som enligt ideologin borde äga produktionsmedlen. Med samma logik så är vinsten välfärdsföretag gör en stöld från skattebetalarna.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.