Facebook noscript imageHandelsbanken spår kraftigt sänkt bolåneränta
Ekonomi
Handelsbanken spår kraftigt sänkt bolåneränta
Riksbankschefen Erik Thedéen. Arkivbild. Foto: Christine Olsson/TT
Riksbankschefen Erik Thedéen. Arkivbild. Foto: Christine Olsson/TT

Tullkaoset gör att Riksbanken behöver sänka räntan tre gånger i år. Därmed följer den rörliga bolåneräntan med nedåt. Den bedömningen gör nu Handelsbanken som samtidigt varnar för recession i USA.

Från ett scenario med inga räntesänkningar alls till en bedömning att styrräntan sänks vid ett flertal tillfällen under 2025. Utvecklingen den senaste veckan får allt fler aktörer att spå en tvärvändning för Riksbanken. Handelsbanken går i bräschen och tror på tre räntesänkningar (juni, augusti samt september). Detta skulle trycka ned styrräntan från nuvarande 2,25 procent till 1,5 procent.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.