HD stoppar inte straffutmätning för Trump

Den tillträdande presidenten Donald Trump i rätten i maj i år i målet om hyschpengar till Stormy Daniels. Foto: Justin Lane/AP/TT
Donald Trump får sitt straff i målet om utbetalningar till porrstjärnan Stormy Daniels under fredagen. USA:s högsta domstol avslog sent på torsdagen hans advokaters begäran om uppskov.
USA:s högsta domstol säger nej till att stoppa utmätningen av straff för den tillträdande presidenten Donald Trump, i målet om hyschpengar till porrskådespelerskan Stormy Daniels.
HD avslår den begäran från Trumps advokater som lämnades in på torsdagskvällen, lokal tid, om att i första hand skjuta upp det hela. Det innebär att påföljden, straffet, för Trump kommer att meddelas under fredagen.
Domaren i målet, Juan Merchan, har redan indirekt gjort klart att det inte blir fängelse eller böter för Trump, som förklarats skyldig på samtliga 34 åtalspunkter i målet.