Facebook noscript imageHjort: Kan inte miljömålen få vara rimliga?
Opinion
Hjort: Kan inte miljömålen få vara rimliga?
Naturskyddsföreningen har anmält Sverige för att vi inte når upp till våra miljömål. En påminnelse om vi om vi vill slippa bråk bör ha rimliga mål. Foto: Pontus Lundahl/TT
Naturskyddsföreningen har anmält Sverige för att vi inte når upp till våra miljömål. En påminnelse om vi om vi vill slippa bråk bör ha rimliga mål. Foto: Pontus Lundahl/TT

Politiker åker på miljökonferensen och ställer upp helt orimliga mål. Sen ett par år senare när målen ska uppfyllas och det visar sig vara svårt eller omöjligt hotas de med böter. Hade det inte varit enklare att från början ha rimliga krav?

Det har länge funnits en irritation från svensk miljörörelse att Sverige inte i alla lägen har ”ledartröja”. Den underliggande tanken är att resten av världen sitter och väntar på en ledare som ska ta första steget. Tar någon bara det där steget och blir en förebild kommer alla skrika halleluja och följa efter. Sverige ska bli ett slags Messias som genom att våga, och genom att visa vägen ska få resten av världen att ta steget. Ett av många fel med den tanken är att det inte finns någon som väntar.

Läs även: Svenska utsläpp är en tiodels procent av de globala

Den miljö-messianska tanken att världen väntar och inte vågar eller förmår ta första steget utan att det måste tas av Sverige är en central del av vad som börjar att bli en allt mer religiös syn på klimatet. Vi har länge haft syndarna, de kallas klimatförnekare. Och de som är djupast i sin tro - flagellanterna som piskar sig med vegansk mat, sopsorteringskvällar eller bär en tagelskjorta bestående av flygskam och klimatångest, för att visa hur devota de är.

Naturskyddsföreningen och föreningen Miljöjuristerna har nu anmält Sverige till EU-kommissionen för att inte nå de nationella miljömålen. Sverige går inte först utan är en syndare som faller allt djupare i sin synd:

– Regeringen har fört en politik som är klimatfientlig, det är inte acceptabelt, säger Kristina Östman på Naturskyddsföreningen, till SVT.

Läs även: Världens bästa smartaste miljömål är hotade

Det underliggande hotet är inte att vi kommer att förvandlas till saltstoder, utan att vi kommer att brinna upp. Men i just det här fallet är det snarare syndafloden som är hotet. En spansk krydda på undergången.

– När världen svämmar över svarar regeringen med att öka svenskarnas utsläpp. Det är ansvarslöst, men bryter också mot EU-lagstiftningen. Därför anmäler vi nu regeringens destruktiva politik till EU, säger Beatrice Rindevall, ordförande i Naturskyddsföreningen i ett pressmeddelande.

Föreningen Miljöjurister är ett steg efter men mer sekulära i sin kritik. Det är inte översvämningar vi ska frukta utan juridiska skyldigheter. Sverige kan bötfällas om vi inte håller vad vi har lovat.

– EU:s klimatmål är lågt satta och otillräckliga utifrån ett rättviseperspektiv. Ändå lyckas inte Sverige leva upp till dem. Det är katastrofalt, säger Ida Edling från Miljöjuristerna.

Katastrofalt är ett ord med få nyanser. Särskilt som Sverige har mycket små utsläpp.

Lyfter man blicken från de apokalyptiska pressmeddelandena så finns ett praktiskt problem. Miljöarbete är globalt, om Sverige når eller inte når sina mål spelar i det stora inte någon roll. Våra uppsläpp är mycket små, och dessutom minskande. Andra länder har både större och ökande.

Läs även: I miljörörelsens värld är du idioten

Där våra utsläpp inte påverkar det stora, påverkar i stället miljömålen ekonomin i hög grad. Vi kan inte rädda världen men vi kan förstöra vår ekonomi, om man vill förenkla.

EU har mycket av den svenska synen på miljö och det finns ett tydligt mönster när man ser till de andra anmälningarna som har gjorts. För det är inte bara Sverige som är anmält utan även till exempel Tyskland, Frankrike, Italien och Irland. Länder som alla satt upp ambitiösa mål, så ambitiösa att de sen inte klarar av dem och riskerar att straffas. Miljöpolitikens motsvarighet till ”vill man vara fin, får man lida pin.” Dumheterna med att ha hårdast mål straffar sig när de ska uppfyllas.

Pudelns kärna är att många politiker är sprudlar av optimism när regler tas fram. Men när reglerna ska implementeras är det svårt eller omöjligt lyckas. Då har man både lyckats skada ekonomin och hamna i bråk med en miljörörelse som har lurats att tro att de har rimliga krav. Enklare hade varit att från början ha genomförbara mål och kanske överträffa dem.

Det är inte sannolikt men önskvärt att anmälan nu leder till en anpassning av politiken och miljömålen. När Italien, Frankrike, Tyskland och Sverige misslyckas är det inte länderna som det är fel på utan ambitionerna. Är man så dum att man straffas för att sätta upp orealistiska mål, borde det väl finnas eftertanke?

EU skapar allt större problem för sig själva med både regleringar och mål utan att någon är tacksam. Resten av världen går vidare medan Europa tappar. Det tas fram grandiosa planer för att EU ska bli konkurrenskraftigt och efter de målen är spikade, sätter sig politikerna och tar fram mål och regler för något annat, och sen för ännu mer. För varje beslutsrunda blir det mer komplicerat och dyrare för företagen.

Det är rent ut sagt idiotiskt. EU borde backa och ska Sverige ha en ledartröja för något så borde det vara för avregleringar och att ha rimlighet i regler och ambitioner. En politik som är lagom i stället för en ledartröja som ingen bryr sig om.

Läs även: En amerikansk läxa

Klas Hjort

Mejl: klas.hjort@bulletin.nu

Ledarskribent på Bulletin med politisk tjänstemannabakgrund både från Riksdagen och Europaparlamentet.