Hjort: SVT:s låtsasneutralitet har ett pris – och svenska judar betalar

Bakom brasklappen kikar ett långfinger fram. Dirawi valdes för att markera mot det israeliska deltagandet. Foto: Anders Wiklund/TT
Svensk media är besatta av judar när de tjänar ett syfte. Går de emot syftet är de plötsligt bortglömda. Några tiotal judar som är emot Israel tycks långt mer intressanta än nästan 200 som oroas av Mellos programledare.
Det finns hos vissa en märklig uppfattning om att svensk media är utan bias, inte bara i frågor som rör Israel utan även svenska judar. Synen på judar har inte bara bias utan är instrumentell: hur man ser på dem beror i första hand på syftet, inte på att de är människor. Judar är ett användbart politiskt slagträ, som kan kastas undan när det inte längre passar.