Facebook noscript imageHjort: Gina Dirawi i Mello är ett svek
Klas Hjort
Ledare
Hjort: Gina Dirawi i Mello är ett svek
Gina Dirawi har för många gånger hamnat fel för att vara lämplig för program som Mello. Foto: Paul Wennerholm/TT
Gina Dirawi har för många gånger hamnat fel för att vara lämplig för program som Mello. Foto: Paul Wennerholm/TT

Melodifestivalen ska ena och förbrödra. I en tid av växande antisemitism väljer SVT i stället en programledare som gång på gång passerat gränser i sin relation till judar. SVT borde markera att går man över gränsen, då har man gjort sitt val.

Tanken med Eurovision var att stödja fred och förbrödring i Europa. Ett kulturellt utbyte skulle föra folken närmare varandra. Vänskap skulle främjas genom utbyte och öppenhet.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.