
I en video säger Greta Thunberg att hon har blivit kidnappats av israeliska styrkor. Kort därefter framträder journalisten Joakim Lamotte med ett budskap till Israels regering.
Greta Thunberg greps av israelisk militär under onsdagskvällen när aktivistgruppen Global Sumud Flotillas fartyg bordades.
I ett förinspelat videoklipp som publicerats på Instagram och X säger Thunberg:
– Mitt namn är Greta Thunberg. Jag är svensk medborgare. Om du ser den här videon har jag blivit bortförd och tagen mot min vilja av israeliska styrkor. Vårt humanitära uppdrag var icke-våldsamt och följde internationell rätt. Snälla be min regering att kräva min och de andras omedelbara frigivning.
A message to Israel from Sweden regarding Greta Thunberg. pic.twitter.com/n8Ci46zWDC
— Joakim Lamotte (@HotLamotte) October 2, 2025
Lamottes videosvar
Joakim Lamotte publicerade ett videoklipp på plattformarna där han visar Thunbergs video följt av sitt svar:
– Mitt namn är Joakim Lamotte och jag är svensk medborgare. Om du ser den här videon har Greta Thunberg blivit bortförd av israeliska styrkor, säger han i videon.
Sedan riktar han sig till den israeliska regeringen:
– Och jag har ett meddelande från svenska folket till den israeliska regeringen. Snälla behåll henne. Vi har haft henne så många år i Sverige och vi står inte ut med det längre. Så ni gör oss en riktigt stor tjänst just nu. Tack så mycket.
Militär bordade fartyg
Minst tjugo av Global Sumud Flotillas fartyg bordades av israelisk militär på onsdagskvällen och under natten till torsdagen. Över 200 personer från 37 länder fanns ombord på de stoppade båtarna, enligt aktivistgruppens talesperson Saif Abukeshek.
Utrikesminister Maria Malmer Stenergard säger att utrikesdepartementet följer situationen noggrant och har framfört till Israel att seglatsen ska genomföras med fredliga metoder.