Man misstänkt för dubbelmord i Malmö har avlidit

Polis och kriminaltekniker på plats där två brittiska medborgare hittats döda i en utbränd hyrbil i mitten på juli 2024. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT
En 26-årig man har under en längre tid varit internationellt efterlyst för ett dubbelmord i Malmö. Enligt åklagaren i målet har mannen avlidit på ett sjukhus i Libanon, rapporterar Sydsvenskan.
– I går (den 29 december) bekräftade libaneserna det officiellt, att han är död. Han ska ha avlidit på juldagen, säger åklagare Magnus Pettersson till tidningen.
Det var den 14 juli förra året som två personer hittades döda i en utbränd bil i ett industriområde i Malmö. Kort därefter anmäldes två britter försvunna i Sverige.
En månad senare meddelade åklagaren att det rörde sig om de två britterna som hittats i den utbrända bilen.