
Matpriserna i augusti sjönk med 0,7 procent jämfört med juli, enligt Statistiska centralbyrån (SCB). Priserna på purjolök, vindruvor och vitkål sjönk allra mest, enligt SCB.
”Priserna på livsmedel och alkoholfria drycker gick ned för första gången sedan årsskiftet där priserna för purjolök, vindruvor och vitkål sjönk allra mest”, skriver SCB om prisnedgången i augusti jämfört med månaden före.
Jämfört med augusti i fjol steg matpriserna med 4,7 procent, enligt SCB. Därmed utgjorde livsmedel tillsammans med el de främsta bidragen till inflationstakten i augusti – inte minst till följd av prishöjningar i årstakt på mejeriprodukter, sötsaker, glass och choklad.
Inflationen steg samtidigt till 3,2 procent enligt KPIF-måttet i augusti, vilket dock var något lägre än 3,3 procent i den preliminära beräkningen av SCB i förra veckan.
I juli låg KPIF-inflationen enligt SCB på 3,0 procent.
”Inflationstakten motverkades av lägre räntekostnader för bostadsrätter och egnahem, som sammantaget bidrog med en nedgång på 1,8 procentenheter till inflationstakten enligt KPI. Drivmedelspriserna gick ned på årsbasis, där det främst var den 95-oktaniga bensinen som bidrog till nedgången”, skriver SCB.
Tar man bort energipriserna blev det dock en nedgång för KPIF-inflationen till 2,9 procent i augusti, mot 3,2 procent i juli.
Riksbankens mål är en KPIF-inflation – där boränteeffekter har räknats bort – på 2,0 procent.