Facebook noscript imageOljepriserna når sin lägsta nivå
Ekonomi
Oljepriserna når sin lägsta nivå
Oljepriserna sjunker kraftigt. Foto: Michael Probst/AP/TT. Michael Probst/
Oljepriserna sjunker kraftigt. Foto: Michael Probst/AP/TT. Michael Probst/

Priserna på olja har sjunkit till sin lägsta nivå sedan februari på grund av en ökning i produktionen, rapporterar Sveriges Radio. Detta påverkar också priset på bensin och diesel i Sverige.

På måndagen presenterades de nya oljepriserna, och de har nått sin lägsta nivå sedan februari. En av anledningarna till prisfallet är att Opec, organisationen för oljeexporterande länder, har beslutat att öka produktionen.

Enligt Bloomberg beror förändringen på att organisationen har släppt flera restriktioner gällande produktionen.

Länder såsom Ryssland och Förenade Arabemiraten kommer att börja avveckla flera restriktioner från och med november.

Bensinpriset är nu 18,14 kronor per liter, medan dieselpriset ligger på 17,54 kronor per liter.

Många svenska bilister som är beroende av bilen välkomnar detta besked.

– Fantastiskt skönt, vi kör väldigt mycket bil och det gör väldigt mycket för plånboken, säger bensinkunden Fredrik Selvén till Sveriges Radio.

Simone Svensson

Reporter