
Regeringen vill skapa en ny samlad utbildning för speciallärare och specialpedagoger – för att lösa den akuta bristen på behöriga lärare i anpassade skolformer. En utredning har tillsatts och ska redovisas senast i juni nästa år, rapporterar Dagens Nyheter.
Regeringen vill slå samman utbildningarna utbildningarna för specialpedagoger och speciallärare i en ny gemensam examen som ger full undervisningsbehörighet. Initiativet presenterades vid en pressträff under måndagen.
Forskningsminister Lotta Edholm (L) säger till tidningen att behörigheten i dag är ”alldeles för låg”. Hon menar att många elever drabbas av att skolor saknar utbildade speciallärare. I de anpassade skolformerna, tidigare kallade särskolor, är bara omkring 15 procent av lärarna behöriga, enligt DN.
Stor lärarbrist väcker larm
Flera inom de anpassade skolformerna har varnat för stora brister i undervisningen. Regeringen svarar nu med en utredning som ska se över hur utbildningarna kan göras mer effektiva.
I dag finns två olika påbyggnadsutbildningar: speciallärarutbildningen, som ger undervisningsbehörighet, och specialpedagogutbildningen, som har en mer rådgivande funktion. Enligt Edholm är det nu dags att slå samman utbildningarna till en enhetlig modell.
– Vi vill att det här ska vara en samlad utbildning, där alla som går ut har behörighet att undervisa, säger Lotta Edholm till DN.
Ska vara klart till 2028
Regeringens mål är att den nya utbildningen ska vara på plats senast 2028. Utredningen ska också föreslå hur redan utbildade specialpedagoger ska kunna komplettera sin utbildning för att få undervisningsbehörighet.
– Det är ett uppdrag som kan gå snabbare, säger Edholm.
Utredningen ska lämnas in senast den 16 juni 2026.