
Den iranska sångerskan Parastoo Ahmadi och åtta andra musiker och medarbetare i produktionsteamet har dömts till 74 piskrapp vardera av en domstol i stadeb Qom, rapporterar The Jerusalem Post.
Straffet ska enligt domen följas av två års reseförbud och ett tvåårigt förbud mot all konstnärlig verksamhet, rapporterar iranska människorättsgrupper och diasporamedier.
Domstolen anser att musikgruppen har kränkt “allmän anständighet” genom att publicera “obscent och omoraliskt innehåll” på YouTube i december förra året.
Sångerskan, musikerna och produktionsteamet greps efter publiceringen och kallades senare till Åklagarmyndigheten för moralisk sedlighet.
Enligt domen bröt artisterna mot artikel 638 i Irans islamiska strafflag, som förbjuder handlingar som anses kränka religiösa tabun eller brott mot offentlig moral – däribland att uppträda utan hijab, rapporterar The Jerusalem Post.
Under framträdandet i musikvideon sjunger Ahmadi utan hijab inför en publik som inkluderar män, något som ofta straffas med piskning i Iran.
Kraftig kritik mot domen
Advokaten Mohammad Hadi Jafarpour har kritiserat domen och hävdat att kvinnors sång inte är kriminaliserat enligt iransk lag, och att domen bygger på en godtycklig tolkning av straffbestämmelserna, enligt tidningen.
I en kommentar till domen skriver den iransk-amerikanske aktivisten Masih Alinejad:
“De kallar Amerika för Store Satan och gör affärer med ‘den djävulen’, men en kvinnas röst skrämmer dem mer än någon supermakt. En regim som piskar kvinnor för att visa håret och sjunga är ingen normal regering – det är apartheid mot kvinnor.”
Läs även: Annika Strandhäll: ”Hijab är i högsta grad frivilligt”