Facebook noscript imageTrump i Saudiarabien: Kaffe och kronprinsmöte
Trump i Saudiarabien: Kaffe och kronprinsmöte
USA:s president Donald Trump tillsammans med den saudiske kronprinsen Mohammed bin Salman vid en inledande kaffeceremoni på flygplatsen i Riyad. Foto: Alex Brandon/AP/TT
USA:s president Donald Trump tillsammans med den saudiske kronprinsen Mohammed bin Salman vid en inledande kaffeceremoni på flygplatsen i Riyad. Foto: Alex Brandon/AP/TT

USA:s president Donald Trump är framme i Saudiarabien. Saudiska stridsflygplan eskorterade Air Force One till flygplatsen i Riyad, där Trump togs emot av kronprins Mohammed bin Salman. Resan väntas till stora delar handla om affärsuppgörelser – men även krig och diplomati.

Besöket i Saudiarabien inleddes med en traditionell arabisk kaffeceremoni tillsammans med kronprinsen, som också är premiärminister och landets de facto ledare.

Det oljerika kungadömet på Arabiska halvön utgör första stoppet på Trumps rundresa i Mellanöstern. Efter Saudiarabien reser han vidare till Qatar och Förenade arabemiraten.

Trumps fyradagarsresa tros framför allt handla om pengar. Enligt källor till Axios väntas han återvända hem med uppgörelser och investeringslöften värda motsvarande nästan 9 800 miljarder kronor.

– När saudierna och amerikanerna går samman händer väldigt bra saker, sade Saudiarabiens investeringsminister Khalid al-Falih enligt AP inför resan.

Bland annat kan ett avtal som ger Saudiarabien större tillgång till avancerade halvledare tillkännages inom kort, skriver nyhetsbyrån Bloomberg. Uppgiften har inte kommenterats av regeringarna.

Till Turkiet?

Eventuellt gör Trump även en avstickare till Turkiet. På måndagskvällen sade han sig överväga att flyga till Istanbul för att delta i ett möjligt möte mellan Ryssland och Ukraina.

– Jag vet inte var jag kommer att vara på torsdag, jag har så många möten. Det är möjligt, om jag tror att saker kan hända, sade presidenten på en pressträff.

Saudiska F-15-plan eskorterade presidentplanet till flygplatsen i Riyad. Alex Brandon/AP/TT

Uttalandet kom sedan den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj sagt sig vara redo att personligen träffa sin ryske motsvarighet Vladimir Putin i Turkiet på torsdag. Putin har inte kommenterat saken.

Mellanösternresan skulle ha varit Trumps första officiella utlandsresa sedan han intog Vita huset i januari. Påve Franciskus begravning i Vatikanen kom dock emellan.

Israel åsidosatt

Att Trump skippar Israel – sin närmast allierade i regionen – har väckt oro i landet, särskilt i ljuset av att Trumpstyret vid flera tillfällen den senaste tiden tagit beslut som har överraskat eller åsidosatt Israel.

Bland annat har USA förhandlat om gisslan med terrorstämplade Hamas, ingått vapenvila med huthierna i Jemen och inlett förhandlingar med Iran – allt till synes över huvudet på Israel.

En annan snackis som tros få mycket uppmärksamhet under Trumpresan är den Boeing 747-8 som presidenten väntas motta i gåva från Qatar. Enligt USA:s grundlag är regeringstjänstemän förbjudna att ta emot gåvor ”från någon kung, prins eller utländsk stat”.

TT Nyheter