Facebook noscript imageTurkiet: Sex soldater dödade i PKK-angrepp
Utrikes
Turkiet: Sex soldater dödade i PKK-angrepp
Sex turkiska soldater har dödats i en attack utförd av kurdiska PKK, uppger Turkiets försvarsdepartementet. Arkivbild. Foto: EMRAH GUREL/AP/TT
Sex turkiska soldater har dödats i en attack utförd av kurdiska PKK, uppger Turkiets försvarsdepartementet. Arkivbild. Foto: EMRAH GUREL/AP/TT

Sex turkiska soldater har dödats i en attack utförd av terrororganisationen PKK, uppger Turkiets försvarsdepartementet.

Attacken skedde under fredagen vid en turkisk bas i Hakurk i norra Irak i samband med en militär operation i området.

Sedan självmordsattacken mot Turkiets inrikesdepartement i början den 1 oktober, som PKK tog på sig, har Turkiets president Recep Tayyip Erdogan lovat att landet kommer att intensifiera sina attacker mot ”terroristmål” i Irak och Syrien.

Kurdistans arbetarparti (PKK) är terrorstämplat av Turkiet, EU och USA. Det grundades 1978 som ett marxistiskt parti. 1984 tog gruppen till vapen mot den turkiska staten i sin kamp för självständighet i området.

Genom åren har PKK genomfört hundratals terrorattacker och politiska mord.

TT Nyheter