Facebook noscript imageTV4-profil åtalas för sexköp: ”Journalistiskt uppdrag”
TV4-profil åtalas för sexköp: ”Journalistiskt uppdrag”
Fredrik Sandberg/TT
Fredrik Sandberg/TT

En välkänd TV4-profil med lång karriär på kanalen står nu åtalad för köp av sexuell tjänst. Åklagare Kristoffer Kågström är övertygad om att bevisningen är stark.
– Bevisningen är sådan att man kan vänta sig en fällande dom, säger Kågström till Aftonbladet

TV4 har tidigare förklarat att mötet med den prostituerade kvinnan var del av ett journalistiskt arbete. Enligt profilens chef på kanalen hade medarbetaren fått i uppdrag av redaktionen att följa upp ett tips, rapporterar Aftonbladet.

TV4-profilen har förklarat att han sökte kontakt med eskorten för att följa upp en nyhet och medvetet gav intryck av att vara sexköpare för att etablera kontakt.

Åklagaren: ”Han var där som kund”

Åklagare Kristoffer Kågström ifrågasätter dock förklaringen.

- Den tilltalade påstår att det var yrkesutövande, men som jag ser det var han där som kund. Vad syftet var från början kan jag inte svara på. Men det har skett en sexuell kontakt, säger Kågström till Aftonbladet.

Han betonar att även om vittnen kan styrka att det fanns ett journalistiskt upplägg, kan de inte veta vad som faktiskt hände när de två träffades.

Kvinnan nekar till intervju

Enligt åtalet uppger kvinnan att hon aldrig har blivit intervjuad av någon journalist, rapporterar Aftonbladet.

Enligt Karin Nyman som äe kommunikationsdirektör på TV4, är den misstänka profilen tagen ur tjänst.

- Nu får rättsprocessen ha sin gång. Under det att den pågår är medarbetaren tagen ur tjänst. Precis som vi tidigare har sagt kan vi bekräfta att det har funnits ett journalistiskt uppdrag”, skriver Nyman i ett mejl till Aftonbladet

Artiklen uppdateras