
Det hettade ordentligt i det senaste avsnittet av Skavlan & Sverige när barn i fängelse diskuterades. Det viktigaste inlägget kom dock inte från skrikhalsarna, utan från fängelseprästen. Detta skriver Birger Salt.
Jag såg Skavlan & Sverige här om dagen. Avsnittet heter ”Ge dem en kram”. Jag tror ingen har missat att där diskuterades frågan ”ska vi sätta 13-åringar i fängelse?”. Till panelen har då Skavlan bjudit in Gunnar Strömmer (M), justitieminister, Malin Persson Giolito, författare och jurist, Simon Superti, artist, Ayan Ahmed, skådespelare, och Hanne Kjöller, skribent. I slutet av programmet gled häktespastor Olle Jonasson in och ersatte Ayan en sväng.
En kort sammanfattning: Panelen är sammansatt på ett sånt sätt att det ska vara dynamiskt. Alla mot Strömmer kan man säga. Han har viss uppbackning av Kjöller. Jag har sett en massa folk skriva och undra varför Simon och Ayan var där? Jo, därför att SVT vet att det kommer vara friktion mellan dem och alla som inte håller med dem. Det blir intressant TV! Jag tänker inte klaga på någon av deltagarna. De gjorde sina jobb.
Vet ni förresten varför SVT inte bjöd in ett offer för 13-åringen i Gävle eller en anhörig till den 56-åriga trebarnspappan som mördades av två 14 åringar i sitt kök? Det blir dålig TV, eftersom stämningen blir lite mer tryckt och mindre dynamisk. Alla skulle hållit tillbaka och ursäktat sina åsikter.
Diskussionen kan sammanfattas så här: Alla avbryter Strömmer hejvilt under hela programmet och är arga på honom. Men det tycks inte bita. Strömmer menar på att vi måste pröva något nytt och att mängden 13-åringar som skulle hamna i fängelse är få. Simon och Ayan menar att folk måste bry sig om de hör barnen och att ”det krävs en by för att uppfostra ett barn”. Malin nämner något om ”rasism” eftersom det måste man få med. Utöver det anser Malin att fängelsesystemet inte har beredskap för att ta in 13 åringar (skolgång, nallar och så vidare) och Simon och Ayan håller med. Det är egentligen skit samma. Strömmer vann argumentationen, om du frågar mig.
Men nu börjar det intressanta. In kliver fängelseprästen Olle. Han jobbar med de som nu är yngst i vårt fängelsesystem, 15 till 17 åringar. En av de viktiga sakerna Olle säger inledningsvis är att dessa unga brottslingar litar på honom. Han förklara för de intagna att han har tystnadsplikt och då brukar de berätta allt för honom. Man märker att resten av panelen är som hypnotiserade av det han berättar. I mina ögon levererar han ett par viktiga sanningar.
Den första sanningen är att han har att göra med unga brottslingar som är både från ”orten” och med ”Svensson-Svensson” bakgrund. Så Malin och alla andra som drar upp rasistkortet kan lägga ned det igen. Att fängsla en 13-åring är inte rasistiskt. Det finns både svenska och utländska unga som begår mord och är med i gäng.
SE ÄVEN: Kulturpersoner sågar Strömmer i Skavlan: ”Bland det värsta jag sett”
Den andra sanningen Olle levererar är när han får frågan om de här ungdomarna är rädda, när de hamnar i det häkte där Olle jobbar. Olle svarar ”Nej, en del kan till och med känna lättnad, när de kommer i häktet.” Han menar att många av de här ungdomarna lever under mycket hot, våld och tvång. De är tvingade eller känner sig tvingade till att begå mord eller andra brott. När de blir gripna så upphör allt det.
Kan det va så att fängelse kan vara en bra utväg för unga som mördar i gängmiljö? De klipper ju banden till gänget, och de är inte längre utsatta för hot, våld och tvång. Men Malin, Simon, och Ayan har kanske rätt. Vi kanske inte har ett fängelse som är tillräckligt bra? Jag tycker att Strömmer är inne på att försöka något som liknar den italienska anti-maffia modellen. Det är positivt!
Men, om den italienska modellen ska lyckas i Sverige, så måste vi ha ett speciellt fängelse för unga, ned till åldrar som 13 år. Dessa fängelser måste vara speciellt anpassade. Dessa unga ska aldrig blandas med vuxna brottslingar. Vi måste även kunna bryta gängkontakten tidigt för ett barn, innan det händer något. Flytta hela familjer, om det så behövs. Fängelse ska vara i yttersta nödfall, men ska vara ett verktyg.
SE ÄVEN: GÄSTKRÖNIKA: Kramar vs. Kontraktsmördare
Jag tror Strömmer går i rätt riktning, men fängelser för unga måste blir rätt från början. Vi kan inte sjabbla den typen av straff.
Ett fängelsesystem för barn behöver folk som Olle.
Birger Salt