Fitburgs ankare släpades tiotals kilometer – en person häktad

Ett släpspår som sträcker sig tiotals kilometer har upptäckts på havsbotten efter kabelbrottet på nyårsafton. Nu har en besättningsmedlem från fartyget Fitburg häktats misstänkt för dådet.
Under nyårsafton rapporterade flera medier om att det skett två kabelbrott i Finska viken. Kabelbrotten skedde mellan Finland, Estland och Sverige. Skeppet skulle ta sig från S:t Petersburg i Ryssland till Haifa i Israel.
Yle rapporterar nu att utredarna upptäckt ett släpspår som löper tiotals kilometer längs havsbotten. Myndigheterna meddelar att spåren på bottnen stämmer överens med fartyget Fitburgs färdväg. De rapporterar att detta ger polisen misstankar om att Fitsburg släpat sitt ankare och kätting längs botten.
Under söndagen häktades även en person ur fartygets besättning. Mannen, som är azerbajdzjansk medborgare, häktades av Helsingfors tingsrätt på den lägre misstankesgraden, skäligen misstänkt. Enligt uppgifter ska mannen använda sig av en ryskspråkig tolk. Polisen har inte kommenterat vilken roll mannen har ombord.
– Utredningen fokuserar på bedömning av uppsåt och de uppgifter som påverkat det. Vi har haft liknande fall i Finska viken under de senaste åren och även detta fall visar att samarbetet mellan myndigheterna både nationellt och internationellt fungerar sömlöst, säger utredningens allmänna ledare Risto Lohi vid Centralkriminalpolisen till Yle.
Fartyget Fitburgs besättning består av 14 personer från Ryssland, Georgien, Kazakstan och Azerbajdzjan.