
Israels attacker på Gaza de senaste dagarna påstods först har orsakat ungefär 1000 döda men plötsligt halveras siffran. Det Hamaskontrollerade hälsoministeriet hade ett tekniskt missöde. Sedan krigets början har Hamas gång på gång blivit påkomna med att ljuga, men ändå anses de som trovärdiga.
Antalet döda i de israeliska räderna mot Gaza under de senaste dagarna skrivs kraftigt ner. Under onsdagen uppgav Hamas hälsoministerium att 970 människor hade dödats. Senare justerades siffran ner till 436. Orsaken sägs vara tekniska fel – vad det nu innebär.
Det är varken första eller sista gången något liknande sker. Antalet döda är en del av Hamas propaganda och är ofta uppblåst. Dessutom gör siffrorna ingen skillnad mellan stridande och helt civila. En grupp terrorister säger en siffra utan att den går att varken specificera eller verifiera.
Läs även: När Israel inte är skyldiga blir offren ointressanta
Omni medger problemet men skriver:
”Siffrorna från Gaza har varit svåra för internationella medier och FN att verifiera. Men FN och andra organ har tidigare betraktat hälsodepartementets statistik som tillförlitlig. Israels militär har i sin tur ifrågasatt deras statistik.”
Läs även: Från folkmord till äventyrsbok
Tillförlitliga siffror från Hamas – verkligen? Att FN går i god för Hamas siffror säger långt mer om FN än om siffrornas trovärdighet.
Sveriges Radio Ekot har gjort en liknande miss med siffrorna. De uppgav först över 1 000 döda, men är nu nere på ungefär hälften. Även här beror felet på felaktiga uppgifter från Hamas.
En liknande händelse inträffade strax efter den terrorattack som utlöste kriget mellan Israel och Hamas. Ett sjukhus, Al Ahli-sjukhuset i Gaza City, träffades av en missil eller bomb. Hamas var omedelbart ute och hävdade att runt 500 personer dödats, och läkare vittnade om hur delar av taket fallit in under operationer.
Snart visade det sig att sjukhuset inte var skadat, utan att explosionen skett utanför byggnaden. Det var heller inte en israelisk bomb, utan en palestinsk raket som av misstag träffade egna civila.
Det kanske märkligaste när förövaren skiftade från Israel till palestinska terrorister var inte i första hand att medierna slutade rapportera om sjukhuset, eller att inga ursäkter kom för att man först rapporterat som om Hamas var trovärdiga. Det märkligaste var den Lazarus-effekt som uppstod.
Av de runt 500 som påstods ha dött av en israelisk bomb återkom nästan 90 procent till liv när det visade sig vara en palestinsk raket. Ett mirakel – som det rapporterades väldigt lite om.
Läs även: Hamas dödssiffror är en del av krigföringen
Men trots att det var uppenbart att Hamas ljög både om vem som bar ansvaret för explosionen och om antalet döda, betraktades de fortsatt som trovärdiga.
Det finns gott om andra exempel, som när ammunitionslager placerade bland civila har exploderat och Israel fått skulden.
Den stora frågan är varför Hamas och dess hälsoministerium alls anses trovärdiga. De ljuger gång på gång. För den som är road av misslyckad propaganda rekommenderas en googling på ”Pallywood”, namnet på den palestinska propagandaproduktionen.
Gång på gång avslöjas lögner och fabricerade siffror. När Al Ahli-sjukhuset träffades brydde sig ingen ens om att Hamas aldrig minskade det totala antalet döda med de 500 som visade sig vara en bluff. Nu, när ett ”tekniskt fel” råkade dubbla siffran, kommer Hamas fortfarande att betraktas som trovärdiga.
Det enda rimliga svaret på varför journalister vill tro på Hamas är att de delar terroristernas grundläggande perspektiv på Israel. Det övergripande narrativet blir att Hamas kanske överdriver lite – men Israel är så onda att det ändå inte riktigt spelar någon roll.
Vilket är ett absurt perspektiv för journalister.
Läs även: Ett litet steg för fallet Karl Hedin