
S-profilen Jan Emanuel åtalas på måndag för att ha tagit selfies hos hemvärnet, och får därmed inte längre vara med i hemvärnet. Han menar dock att alla, inklusive politiska motståndare, borde vara överens om att han duger ”som den som springer först ut i kulregnet åtminstone”. – Jag tror att de flesta säger ”Ja, absolut, skicka iväg han”, säger Jan Emanuel till Bulletin.
På måndagen åtalas S-profilen Jan Emanuel i Södertörns tingsrätt för olovlig avbildning av skyddsobjekt, ett brott som kan ge upp till ett års fängelse. Detta sedan han tagit selfies med sina militärkläder på sig i hemvärnets lokaler.
Jan Emanuel, som på sociala medier bjudit in allmänheten till sin rättegång på Södertörns tingsrätt måndag klockan 13, säger till Bulletin att han ”för en gångs skull försökt göra så gott jag kan”.
– Jag har inte struntat i regler, utan jag har verkligen försökt att följa dem, för att få försvara mitt land. Men det som händer är att två politiska aktivister anmäler mig, vi ska komma ihåg att det här skedde mitt i en valrörelse, säger Jan Emanuel till Bulletin och fortsätter:
– Och vad som föll ut av det är Sverige blir av med en soldat, och får en kostnad i utrymme som stjäls ifrån vanliga människor som behöver få sina saker prövade i rättegång. Ur ett medborgarperspektiv skulle jag säga att det är ett haveri.
I förundersökningsprotokollet finns det ett vittnesmål från den vakt som tog emot dig när du kom till platsen, och han hävdar att han upplyste dig om att det råder fotoförbud på området...
– Det råder inga tvivel whatsoever om att det råder fotoförbud på området. Men det råder tvivel om – eller det råder inga tvivel, för jag frågade personalen – vad som gäller inne på förrådet. Det vill säga där man inte kan fota några båtar eller några vapen eller någonting, det enda som finns att fota är kläder, ingenting annat.
”Jag gjorde mer än man kan begära av en medborgare”
– Där inne finns det inga förbudsskyltar. Militären som var där på plats tog selfiesar med mig. Jag frågar militären som är där inne – som dessutom hade lite guld på axeln så han måste ha varit någon form av befäl – om det var okej. Han sa att det var okej.
– För att vara extra försiktig frågade jag även personalen i utlämningen, det vill säga de som ger mig kläderna. Och de bara ”nej, nej, nej, här är inga problem. Här kan du fota och filma, men där ute får du inte.”
– Tänk dig nu att jag går in i en ICA-butik, och någon går fram och säger: ”Hej, här delar vi ut gratis bananer, varsågod.” Det händer ju ibland att det är smakprov på ICA. Tänk då om man ätit, och sedan blir anmäld för snatteri när man går ut. För att de säger att personalen, som har ICA -kläder på sig, inte fått okej från chefen att bjuda på bananer.
– Det är en relevant liknelse. Men åklagaren menar att jag borde förstått att de som jobbar där inne inte är auktoriserade att ge det godkännandet. Jag borde också ha förstått att det här befälet, och andra militärer som tog selfies med mig där inne, medvetet skulle bryta mot laget, vilket jag tycker är... Jag gjorde mer än man kan begära av en medborgare för att ta reda på vad som gäller.
Så hur känner du inför måndagens rättegång?
– Många människor blir av med sina cyklar, bilar, har inbrott, blir misshandlade, blir utsatta för vardagsbrott, och får hem ett brev där det står att brott kan ej styrkas. Det finns så många människor, och kvinnor framförallt, som har blivit utsatta för övergrepp, som inte får sitt case prövat i rätt, för att resurserna saknas.
”Ett tragiskt tecken på Sveriges utveckling”
– Men det är ju en fråga om prioriteringar, om var man lägger sina resurser. I det här fallet väljer åklagaren att gå vidare med det här målet, fast det fanns hyfsade skäl till att lägga ner det. Men om jag ska vara konspiratorisk så är det ett perfekt sätt att få till ett streck i statistiken.
– Om jag försöker undvika den konspiratoriska hjärnan så är det ändå ett tragiskt tecken på Sveriges utveckling, när man ser till vad man lägger pengar på och vad som prioriteras. Sedan kan jag inte låta bli att samtidigt också skratta lite, det är ju som ett skämt.
På vilket sätt? Vad är det för punchline?
– Efter att det hände informerar polisen mig om att jag måste infinna mig hos polisen, och just i Huddinge, annars blir jag efterlyst och kommer bli omhändertagen när jag landar på Arlanda – i och med att jag var utomlands då – och skulle sitta anhållen fram tills att de hade tid att förhöra mig, vilket skulle kunna vara en månad i och med att det var sommar.
”Jag blir fråntagen min möjlighet att försvara mitt land”
–Det är lite humor med tanke på vad jag har ställt till. Jag har fotat M90-kläder, och mig själv i basker. Det är vad ryssen skulle kunna få reda på om Sverige. Men åklagaren ser det här som ett prioriterat ärende, annars hade hon lagt ner det, så nu ska jag ta upp tingsrättens tid.
– Visst, jag riskerar fängelse rent juridiskt, och det hade jag gärna tagit, för det hade varit ännu större humor. Jag tror såklart inte att jag hamnar i fängelse, men det är, låt säga tragikomiskt, att det sker. Och det mest tragiska i det hela är att jag blir fråntagen min möjlighet att försvara mitt land, men också chansen att få hjälpa till att motivera människor att göra lumpen och söka sig till hemvärnet.
– Och sist då, om man ska kalla det för en punchline: Jag vet att det är många människor som retar sig på mig politiskt och av andra orsaker. Men även de som verkligen ogillar mig, tror inte jag tycker att det är en skitdålig idé att ha mig som soldat. Det tror jag att de flesta man frågar skulle tycka.
– ”Tycker ni att Janne åtminstone skulle duga som soldat och försvara landet? Som den som springer först ut i kulregnet åtminstone?” Jag tror att de flesta säger ”Ja, absolut, skicka iväg han”. Men nu faller ju även det, för de säger att jag måste lämna tillbaka min utrustning. Det tycker jag är ledsamt på riktigt. Resten rör mig inte så mycket.