Facebook noscript imageKrypto rasar – tre månaders uppgång utraderad
Krypto rasar – tre månaders uppgång utraderad
Att främja kryptovalutor och finansiella avregleringar var en del av president Donald Trumps vallöften inför segern i presidentvalet den 5 november i fjol. Arkivbild. Foto: Mark Humphrey AP/TT
Att främja kryptovalutor och finansiella avregleringar var en del av president Donald Trumps vallöften inför segern i presidentvalet den 5 november i fjol. Arkivbild. Foto: Mark Humphrey AP/TT

Kryptovalutor faller hårt sedan president Donald Trump hotat med nya tullar och exportrestriktioner i handelskriget med Kina. Tre månaders kursuppgångar för bitcoin har raderats ut.

Under natten till lördagen var bitcoin, den största kryptovalutan, nere på 105 000 dollar per bitcoin – den lägsta kursen sedan början av juli i år.

Nedgången i fredags var nästan 6 procent. På lördagen fortsätter det nedåt – även om det från nattens bottennapp har varit en viss återhämtning till cirka 111 000 dollar per bitcoin vid klockan 10.30.

Kursraset för krypto kommer knappt en vecka efter det att bitcoin noterat ett nytt historiskt rekord på 125 836 dollar per bitcoin, vilket då var en uppgång på 34 procent sedan årsskiftet.

Och bitcoins kursuppgång sedan Donald Trumps valseger i november i fjol är trots de senaste dagarnas utveckling plus 66 procent.

TT Nyheter