Facebook noscript imageSVT: ”Apokalyptisk sionism” bakom attackerna i Iran
SVT: ”Apokalyptisk sionism” bakom attackerna i Iran
Cecilia Gralde och Nike Nylander. Foto: Skärmdump SVT Play
Cecilia Gralde och Nike Nylander. Foto: Skärmdump SVT Play

SVT:s Aktuellt kritiseras för sitt program om attackerna i Iran. Programmet handlade om hur den evangeliska högern och ”apokalyptiska sionismen” varit bidragande till attackerna i Iran, utan att nämna ett ord om hur den iranska regimen velat förinta Israel under flera års tid.

SVT:s nyhetsprogram Aktuellt valde att diskutera attackerna och oroligheterna i Iran och Mellanöstern under onsdagskvällens sändning. Bland annat var riksbankschefen och finansministern med och diskuterade hur svensk ekonomi påverkas av händelseutvecklingen.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.