Facebook noscript imageFler unga hamnar i skuld – genom Foodora
Nyheter
Fler unga hamnar i skuld – genom Foodora
Unga hamnar hos Kronofogden på grund av att de gör Foodorabeställningar på kredit. Foto: Oscar Olsson/TT/Janerik Henriksson/TT
Unga hamnar hos Kronofogden på grund av att de gör Foodorabeställningar på kredit. Foto: Oscar Olsson/TT/Janerik Henriksson/TT

Borlänges skuldrådgivare Mohammed Yusuf säger till DN att andelen unga som hamnar hos kronofogden ökar. Enligt honom beställer många mat via Foodora på kredit vilket de tar mindre snabblån för att betala tillbaka.

Dagens Nyheter rapporterar att unga hamnar hos Kronofogden på grund av att de beställer mat från Foodora. Enligt Mohammed Yusuf, skuldrådgivare i Borlänge, så har andelen skuldsatta unga ökat de senaste åren.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.