Facebook noscript imageSkogkär: Att svartmåla Israel för att rentvå Hamas
Mats Skogkär
Skogkär: Att svartmåla Israel för att rentvå Hamas
Cecilia Uddén och hennes vapendragare på Sveriges Radios utrikesredaktion, Samar Hadrous. Foto: Skärmavbild från SR.
Cecilia Uddén och hennes vapendragare på Sveriges Radios utrikesredaktion, Samar Hadrous. Foto: Skärmavbild från SR.

I en vecka teg statsradion om den israeliska rapporten om Hamas exempellösa sexuella våld den 7 oktober. Men med det rätta journalistiska handlaget kan allt vändas mot Israel – så även den här gången.

Förra tisdagen publicerade en oberoende israelisk medborgarkommission en rapport om det besinningslösa sexuella våld Hamas riktade mot offren den 7 oktober 2023 och mot gisslan under dess fångenskap: Våldtäkter och gruppvåldtäkter. Sexuell tortyr och stympning. Offer som mördades efter att ha våldtagits. Döda som skändades sexuellt. Sexuella övergrepp som skedde inför ögonen på offrens familjemedlemmar. Och allt utfört på ett kalkylerat och metodiskt sätt.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.