Facebook noscript imageAntiisraelisk restaurang delade klipp där judar påstås ligga bakom böldpest
Nyheter
Antiisraelisk restaurang delade klipp där judar påstås ligga bakom böldpest
Adam’s Smokehouse delade ett inlägg på TYT-profilen Ana Kasparian där hon jämförs med den antisemitiska nidbilden ”the happy merchant”. Foto: Skärmdump TYT/Skärmdump Instagram
Adam’s Smokehouse delade ett inlägg på TYT-profilen Ana Kasparian där hon jämförs med den antisemitiska nidbilden ”the happy merchant”. Foto: Skärmdump TYT/Skärmdump Instagram

Den omtalade restaurangen Adam’s Smokehouse har enligt Dagens ETC spridit antisemitiska klipp på Instagram där judar beskylls för Titanic, Kennedymordet, 11 september och mycket mer. – Jag delade det inte. Och jag har inte dessa tankar om det judiska, säger Adam Mahdi till Dagens ETC.

Bulletin har tidigare rapporterat om halalrestaurangen Adam’s Smokehouse som på Instagram gjort klart att han inte välkomnar ”israeler” eller ”sionister” till sin restaurang i Vasastan.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.